Centrum Symulacji Medycznej coraz bardziej popularne

22.12.2022

Centrum Symulacji Medycznej to nie tylko doskonała platforma do  nauki dla studentów Uczelni, ale także miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci z sanockich szkół. Nie ma się co dziwić. Poziom zaawansowania i technologii, potrafi na każdym wywrzeć ogromne wrażenie.

Niedawno CSM odwiedziły dzieci z klasy 3 A Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sanoku oraz dzieci z klasy 2B Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sanoku. Podczas zajęć prowadzonych przez Krzysztofa Sośnickiego – kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego dzieci zapoznały się m.in. na czym polega resuscytacja, defibrylacja, a także jak działa lustro weneckie, które pozwala wykładowcom obserwować pracę studentów medycyny. Kolejną atrakcją dla uczniów było obejrzenie karetki – symulatora ambulansu, umieszczonego w budynku i wyposażonego w zaawansowaną aparaturę medyczną, służącą do sprawnego reanimowania pacjenta. Zostali zaproszeni również do pracowni biochemii i mikrobiologii oraz do sal ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich. W programie zwiedzania była też prezentacja stołu anatomicznego 3D – nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie systemu wizualizacji anatomii. Dotykając jego górnej płaszczyzny, która jest dotykowym ekranem mogli dowolnie obracać modele, przecinać je w dowolnej płaszczyźnie, powiększać określone fragmenty, dodawać lub usuwać poszczególne organy lub układy – np. krwionośny czy nerwowy. Duże wrażenie wywarły na nich „żywe” fantomy, które oddychały, poruszały się i wydawały różne odgłosy. Dzieci badały u pacjenta ciśnienie, a latarką sprawdzały odruch źreniczny. Duże emocje wywołała sala pediatryczna, gdzie większość z wielką ochotą wcielała się w rolę opiekunek.

Zajęcia tego typu pokazują jak bardzo Centrum było potrzebne do kształcenia studentów, ale także rozwijania pasji i zainteresowań u tych najmłodszych, którzy być może w przyszłości wstąpią w mury naszej Uczelni.

fot. FB SP 2 i SP 4

Galeria zdjęć