Mali żacy na ratownictwie!

29.10.2019

W miniony weekend pierwsze zajęcia w Akademii Małego Żaka działającej przy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku zainaugurowali młodzi studenci.  Pierwsze zajęcia odbyły się w Instytucie Medycznym na kierunku ratownictwo medyczne.

Pod okiem kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego – Krzysztofa Sośnickiego, wykładowcy na tym kierunku i ratownika Bieszczadzkiej Grupy GOPR -  Huberta Marka oraz niezastąpionych studentów kierunku młodzi żacy zgłębiali tajniki wiedzy związane udzielaniem pierwszej pomocy medycznej, a więc jak skutecznie wezwać pomoc, jakie obowiązują numery telefonów alarmowych, jak zrobić masaż serca i sztuczne oddychanie. Wykładowcy starali się także przekazać dzieciom wiedzę, jak skutecznie przezwyciężyć lęk w sytuacjach zagrożenia życia, tak aby wypracować w młodych ludziach postawy i umiejętności, które z pewnością przydadzą się im w codziennym życiu.  Dzieci mogły także za pomocą przenośnego aparatu EKG zbadać swoje serduszko, a także poziom saturacji .

Poza częścią teoretyczną dzieci mogły w praktyce spróbować swoich sił na przygotowanych fantomach.  Trzeba przyznać, że wszyscy poradzili sobie doskonale i z pewnością mogliby swoimi umiejętnościami zawstydzić niejedną dorosłą osobę.

Zaangażowanie, błysk w oczach oraz wielkie chęci w wykonywanych czynnościach pozwalają mieć nadzieję, że dzięki takim zajęciom coraz więcej ludzi skutecznie będzie potrafiło poradzić sobie w sytuacjach związanych z ratowaniem ludzkiego życia.

Serdecznie dziękujemy wykładowcom i studentom za profesjonalnie przygotowane zajęcia. Kolejne odbędą się 16 listopada w Instytucie Społeczno-Artystycznym na kierunku pedagogika.

ZDJĘCIA 

Ostatnia modyfikacja: 26-01-2018
Utworzone przez: Wojciech Pajestka
Opublikowane przez: Wojciech Pajestka