Wizyta studyjna w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym w Kielcach

13.02.2019

W dniach 4 – 5 lutego 2019 r. szesnastu studentów drugiego roku kierunku pielęgniarstwo realizujących projekt pn. „Program wzmocnienia kwalifikacji zawodowych i zwiększenia zasobów kadry pielęgniarskiej” wraz z opiekunami z Zakładu Pielęgniarstwa uczestniczyło w wizycie studyjnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym w Kielcach. Była to pierwsza wizyta w ramach tego projektu, który zakłada poszerzenie wiedzy i zwiększenie zainteresowania studentów pielęgniarstwa w dziedzinie onkologii i geriatrii.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach jest wiodącym w kraju ośrodkiem onkologicznym, łączy doświadczenie z nowoczesnym, interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta. Misją szpitala jest niesienie wszechstronnej pomocy pacjentom oraz ich rodzinom w zmaganiu się z chorobą nowotworową. Pacjenci otrzymują tam kompleksową opiekę onkologiczną: stacjonarną, dzienną i ambulatoryjną począwszy od diagnozy przez leczenie aż po rehabilitację i opiekę psychologiczną.

Podczas wizyty studenci uczestniczyli w wykładach z zakresu onkologii w których szczególną uwagę zwrócono na wdrażanie standardów jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów onkologicznych, zasady profilaktyki onkologicznej oraz rolę pielęgniarki w leczeniu systemowym pacjentów. Studenci mogli dowiedzieć się również jak przebiega ścieżka leczenia napromienianiem pacjenta onkologicznego od momentu zakwalifikowania do terapii do jej zakończenia, poznali zasady chemioterapii doustnej, etiologię nowotworów złośliwych, rolę wirusa HPV w zachorowaniach na nowotwory złośliwe oraz jak prowadzone są programy profilaktyczne w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym.

Po wykładach studenci zostali oprowadzeni po ŚCO, byli w Klinice Radioterapii, Klinice Chemioterapii, w Pracowni Terapii Zajęciowej w Zakładzie Psychoonkologii, w Dziale Opieki Paliatywnej, w Poradni Ginekologicznej, Zakładzie Patologii Nowotworów oraz Zakładzie Diagnostyki Molekularnej. Mogli zobaczyć m.in. jak przygotowywane są preparaty histopatologiczne z materiału pobranego od pacjenta, jak wykonuje się badania genetyczne z zakresu onkologii, badania na obecność określonych wirusów w organizmie, poznali nową metodę wykonywania cytologii szyjki macicy oraz nowoczesny sprzęt w labolatoriach i innych działach stosowany do diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Świętokrzyskiego Centrum Onkologicznego w Kielcach za umożliwienie naszym studentom realizacji wizyty studyjnej oraz wszystkim pracownikom ŚCO którzy w profesjonalny sposób przekazali swoją wiedzę oraz pokazali jak wygląda ich praca i jak funkcjonuje Świętokrzyskie Centrum Onkologiczne.

 

Galeria zdjęć

Ostatnia modyfikacja: 26-01-2018
Utworzone przez: Karolina Korfanty
Opublikowane przez: Karolina Korfanty

INSTYTUT MEDYCZNY
UP im. Jana Grodka w Sanoku
Budynek B, pok. 106

Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 961
Sekretariat 13 46 55 960
medyczny@pwsz-sanok.edu.pl