Podstawą prawną kształcenia praktycznego w Zakładzie Pielęgniarstwa Uczelni Państwowej J. Grodka w Sanoku są: Ustawa z dnia 20 lipca 2018r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018r. poz. 1668), Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011r. Nr 112 poz. 654 z późn. zm.), Ustawa z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2011r. Nr 174 poz. 1039 z późn. zm), Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz.U. 2019 poz. 1573), Statut i Regulamin Studiów Uczelni Państwowej im. J. Grodka w Sanoku oraz plany studiów i programy kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.
Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo to studia o profilu praktycznym, a po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa. W ramach kształcenia praktycznego program studiów zawiera 2300 godzin w tym 1100 godzin zajęć praktycznych (41 ECTS) i 1200 godzin praktyk zawodowych (46 ECTS). Kształcenie praktyczne odbywa się w oparciu o bazę własną uczelni z wykorzystaniem infrastruktury pozwalającej na osiągnięcie efektów uczenia się, w szczególności specjalistycznych pracowniach umiejętności pielęgniarskich. Kształcenie praktyczne lub jest realizowane jest również w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą, z którymi Uczelnia zawarła stosowne umowy lub porozumienia. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe prowadzone są w podstawowych i specjalistycznych oddziałach szpitalnych, podstawowej opiece zdrowotnej, zakładach opiekuńczo – pielęgnacyjnych i zakładach opiekuńczo – wychowawczych oraz domowej opiece długoterminowej.
Kształtowanie umiejętności praktycznych w warunkach naturalnych jest poprzedzone zaliczeniem tych umiejętności w warunkach symulowanych – w pracowniach umiejętności pielęgniarskich.
Zajęcia praktyczne są prowadzone przez nauczycieli akademickich posiadających aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej oraz co najmniej roczną praktykę zawodową zgodną z rodzajem powierzonych zajęć.
Praktyki zawodowe realizowane są pod kierunkiem osoby posiadającej aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, będącej pracownikiem danego podmiotu wykonującego działalność leczniczą, w którym odbywa się praktyka zawodowa, a nadzór nad jej realizacją sprawuje opiekun praktyk z ramienia Uczelni. W podmiocie leczniczym koordynatorem praktyk zawodowych studentów jest osoba zarządzająca pracą kadry pielęgniarskiej.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe realizowane są w czasie całego toku studiów w oparciu o następujące przedmioty należące do obowiązkowych:
W trakcie kształcenia praktycznego student studiów pierwszego stopnia nabywa umiejętności w zakresie: